Často kladené otázky / Motorové oleje
Jak si zvolit správný olej pro své auto?
Výběr motorového oleje provedl výrobce automobilu. Servisní dokumentace obsahuje doporučení týkající se nezbytných požadavků, které musí motorový olej splňovat. Tyto požadavky se týkají parametrů výkonnosti a viskozity oleje.
Co znamená doporučená úroveň výkonnosti oleje?
Technické požadavky, které musí motorové oleje splňovat (či překračovat), aby dosáhly optimální výkonnosti v motoru se nazývají výkonnost oleje. Ta se stanovuje podle specifikací, z nichž je nejobvyklejší ACEA (Evropská asociace výrobců automobilů) a API (Americký petrolejářský institut).
Co je ACEA?
Specifikace ACEA upravuje určité parametry a hodnoty, kterými se označují oleje plněné do motorů osobních automobilů, lehkých užitkových automobilů a velkých dopravních vozidel. Oleje musejí tyto parametry splňovat.
Jak jsou oleje dle ACEA klasifikovány?
Dle ACEA jsou oleje rozděleny do 3 hlavních tříd z příslušnými kategoriemi v každé třídě a označením roku zavedení dané výkonnostní úrovně:
A/B - Benzinové a naftové motory osobních automobilů a lehkých užitkových automobilů.
C - motorové oleje do benzinových a naftových motorů, lehkých provozních podmínek, kompatibilní s katalyzátory výfukových plynů: DPF a TWC/DPF - filtry k záchytu pevných částic; TWC - trojčinné katalyzátory.
E - naftové motory do náročných provozních podmínek ;
- Kategorie jsou označeny číslem následujícím za označením třídy: např. C1, C2, … , A3/B3; A3/B4 …, E6, E7, atd.
- Rok implementace výkonnostní úrovně: např. E5-02 …, A5/B4-0,8, C1-10.
Co je API a jak rozděluje oleje do kategorií?
Americký petrolejářský institut rozlišuje dva typy motorů, které označuje "C" pro naftové motory a "S" pro benzinové motory. Písmena následující po "C" a "S" v abecedním pořadí odpovídají kategorii vývoje: A, B, C, D, E, F ….. ,
- Benzinové motory - API: SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH (již zastaralé) a API: SJ, SL, SM, SN (současné)
- Naftové motory - API: CA, CB, CC, CD, CD-II, CE, CF, CF-2, CF-4, CG-4 (již zastaralé) a CH-4, CI-4, CI-4 PLUS, CJ-4 (současné).
Co znamená viskozitní stupeň?
Viskozitní stupeň (SAE) poskytuje informaci o viskozitně-teplotních vlastnostech motorových olejů. Tyto jsou definovány buď kinematickou nebo dynamickou viskozitou (nebo jinak řečeno hustotou oleje za různých teplot).
Jsou motorové oleje definovány jako "sezónní" na základě svého viskozitního stupně?
Ano, oleje jsou klasifikovány jako jednostupňové nebo vícestupňové.
- Jednostupňové oleje, na základě ročního období, pro které jsou určeny, jsou oleje letní (SAE 20, …. SAE 60) a zimní (SAE 0W, …. SAE 20W), kde písmeno W značí zimu (z anglického "winter"). Jejich použití je tedy podmíněno klimatem. Ovšem s výjimkou velmi starých vozidel s vysokou spotřebou, toto u moderních vozidel již není účinné a může to být dokonce i nebezpečné.
- Vícestupňové oleje jsou určené k celoročnímu použití. Jsou označeny následovně: SAE 0W-30, … SAE 5W-40, …. 15W-50. Číslo uvedené před písmenem "W" poskytuje informaci o vlastnostech oleje za nízké teploty. Čím nižší toto číslo je, tím rychleji olej za nízké teploty teče, a tím snadněji motor startuje. Číslo za písmenem "W" označuje viskozitu oleje při teplotě 100 °C.
To znamená, že oleje viskozitního stupně SAE 5W-40 a SAE 10W-40 mají při teplotě 100 °C stejnou viskozitu, ovšem jejich viskozity za nízké teploty jsou různé.
Je pravda, že všechny oleje SAE 10W-40 jsou identické?
Ne, tak to není. Je špatné vybírat si motorový olej jen podle viskozitního stupně.
Např. označení oleje SAE 10W-40 indikuje kinematickou viskozitu oleje při teplotě 100 °C ovšem neposkytuje žádnou informaci týkající se jeho výkonových charakteristik.
Jaká je barva čerstvého oleje?
Barva čerstvého oleje nevypovídá nic o jeho kvalitě, neboť je daná jak množstvím, tak barvou složek,
z nichž je daný olej připraven (základových olejů a aditiv).
Jakou značku a produktovou řadu si mám vybrat?
Každá značka, např. PRISTA, TEXACO, a jiné, vyvinula své produktové řady. Velká rozmanitost produktů umožňuje uživatelům vybrat si oleje vyhovující specifickým požadavkům dle způsobu použití. Produktové řady oleje jsou specificky navržené pro osobní automobily, lehká užitková vozidla nebo pro velká nákladní vozidla. Například řada HAVOLINE nebo TEXACO je skupina produktů určených pro vozidla do lehkých podmínek, zatímco oleje URSA jsou určené do naftových motorů do náročných podmínek.
Jaký je optimální interval výměny oleje?
Výrobci maziv nespecifikují intervaly výměny na základě ujetých vzdáleností. Provozní podmínky
a intervaly údržby jsou specifikovány výrobci zařízení v servisní dokumentaci, kde je stanovena úroveň výkonnosti a doporučen viskozitní stupeň oleje.
Existují jiná kritéria, podle nichž lze stanovit interval výměny na základě ujeté vzdálenosti?
Ano, optimální ujetá vzdálenost se definuje lépe, jestliže se vezmou v úvahu ještě další kritéria, jako:
- Režim provozu motoru (běžný nebo sportovní, tj. Intenzivnější zatížení motoru).
- Jízdní podmínky (venkovské cesty, volné silnice nebo převážně městský provoz ( tj. kratší vzdálenosti s častými starty /zastaveními a studené starty).
- Prašnost okolí.
- Technický stav vozidla, rok výroby a momentální ujetá vzdálenost za rok.
Proč je na některých štítcích uvedena specifikace pro benzinové i naftové motory.
Je to proto, že tyto oleje jsou vhodné k použití jak v benzinových, tak v naftových motorech a jsou zejména vhodné k použití ve smíšených vozových parcích.
Závěr
Výběr motorového oleje pro určitý typ motoru je osobní rozhodnutí, které není podmíněno cenou nebo značkou produktu nýbrž správnou interpretací doporučení a technickým stavem vozidla.