.

PROČ SE TRÁPIT PROHLÍDKOU VOZIDLA?

23-03-2022

Když není nákladní automobil v provozu, a to z jakéhokoli důvodu, stojí to provozovatele peníze. Proto se vyplatí zajisti řádnou údržbu vozidel, aby nedocházelo k nemilým překvapením, např. v průběhu důležité dodávky nebo cesty.   

Řádná péče o vozidlo začíná jeho obchůzkou, kterou provede řidič předtím, než s vozidlem vyjede.  Při kontrole vnějšku nákladního vozidla, je třeba věnovat pozornost stavu brzd, pneumatik, světel

a zrcátek. Rovněž provozní kapaliny, oleje  a tlaky jsou klíčové prvky, které vyžadují kontrolu.  Cokoli, co se může jevit jako neobvyklé, např. opotřebení pneumatik nebo poškození reflektorů je třeba zaznamenat a příslušnou informaci předat dál.

I z toho, co se zdá triviální, může být nakonec velký problém.  Tak např. nedostatečná hloubka desénu pneumatik může být příčinou delší celkové brzdné dráhy vozidla, horšího výkonu za mokra

a horší ovladatelnosti vozidla.  V konečném důsledku by to mohlo vést k dopravní nehodě, kdy vozidlo skončí mimo vozovku nebo, v daleko horším případě, poraní nebo připraví o život zranitelného účastníka silničního provozu.

Kontrola vozidla obchůzkou je tedy životně důležitá, je však snadné nevěnovat ji pozornost, jakou si zaslouží.  A to i v dnešní době, kdy jsou nákladní vozidla vybavena velkým množstvím nejrůznější techniky.  Počítače, snímače a kamery mohou pomoci v mnoha situacích, např. pokud jde o řízení,  nouzové brzdění a parkování. Nicméně neupozorní řidiče na to, že je poškozený světlomet nebo uvolněná SPZ.

Pokud je za kabinou vozidla přívěs, je obchůzka vozidla ještě mnohem důležitější.  Je také třeba kontrolovat případné přetížení vozidla a rozložení nákladu, aby se zajistilo, že nebudou ohroženi  ostatní účastníci silničního provozu ani výkonnost vlastního vozidla.

Jde v podstatě o to, že malá a rychlá kontrola vozidla a jeho stavu před začátkem jízdy může zabránit velkým a možná i zdlouhavým problémům v budoucnu. A když čas jsou  peníze, to poslední, co provozovatel  potřebuje je, aby něco, čemu bylo možné předejít, vyřadilo vozidlo z provozu a mělo nepříznivý dopad na příjmy. Servisní střediska a smlouvy o opravách a údržbě mohou vyřešit  všechny základní problémy, je ale asi  lepší tyto služby nevyužít, pokud to situace skutečně nevyžaduje! Více o výrobcích Texaco Delo pro nákladní vozidla najdete zde.

Zdroj: texacolubricants.com

Zpět